PLATFORMY DO TWORZENIA ANKIET ONLINE
Badanie ankietowe online, w bardzo ogólnym rozumieniu - to mechanizm złożony z trzech trybików, wzajemnie powiązanych i nieodzownych dla całego procesu badawczego. Te trybiki to tworzenie ankiety, zbieranie odpowiedzi i analiza danych.
Na tej stronie zaprezentowane są przykładowe (a może i aktualnie najważniejsze) platformy do badań ankietowych online. Są to platformy zupełnie darmowe, płatne (za pomocą abonamentu) oraz platformy, które oferują kompletne usługi badawcze. Wybór odpowiedniej może sprawić sporo problemu, ale jeśli skupimy się na czynnikach najistotniejszych (koszty, dostępne funkcje, profesjonalizm i wsparcie ze strony profesjonalistów) to w końcowym efekcie na pewno podejmiemy odpowiednią decyzję. Znajdziecie tutaj również nieco podstawowych informacji pomocnych przy podejmowaniu odpowiednich wyborów i przy samodzielnym tworzeniu ankiet online. Powodzenia!
Badania ankietowe w internecie są jednym z narzędzi, po które można sięgnąć w celu gromadzenia informacji potrzebnych do podejmowania strategicznych decyzji i zdobywania przewag konkurencyjnych. Czy tylko? Nie. Ankiety online mają zastosowanie nie tylko w biznesie - są powszechnie używane przez studentów w ich pracach magisterskich, w badaniach naukowych, organizacje mogą zbierać opinie na temat ich działalności, a każdy z nas może zaprojektować sobie badanie wśród znajomych, pytając ich o chęć uczestnictwa w imprezie lub jakimś przedsięwzięciu. Można też stworzyć sobie ankietkę po prostu dla zabawy. Jesteśmy ograniczeni tylko własną wyobraźnią, chęciami i budżetem.
Ogólnie rzecz ujmując ankiety internetowe mają zastosowanie w sferze biznesowej, działalności non-profit oraz w działalności akademickiej i naukowej. Możliwych zastosowań badań ankietowych jest bardzo wiele. Do najczęściej występujących zalicza się: analizy rynku, pomiary zadowolenia klienta, testy reklam i nowych produktów, badania trackingowe, kwestionariusze zwrotne oceny działania helpdesku, serwisu lub innych działów świadczących usługi dla klientów, oceny efektywności szkoleń i testy wiedzy, badania satysfakcji pracowników, oceny pracownicze/organizacji, badania opinii publicznej, badania naukowe, badania na potrzeby prac magisterskich czy doktorskich.
Ankiety online mają dużo zalet, są niezwykle elastyczne i wygodne w stosowaniu. Generalnie badania online są ekonomiczne - uważa się iż koszt wykonania badania ankietowego online jest dwukrotnie niższy niż w przypadku ankiety papierowej. Zalet jest dużo więcej - do najważniejszych, prócz redukji wydatków, należy skrócenie czasu trwania badania oraz możliwość podglądu wyników ankiety na bieżąco w czasie trwania badania.
Na każdym etapie realizacji procesu badawczego z wykorzystaniem ankiet internetowych mamy spore pole do manewru, korzystając z wielu opcji i rozwiązań, w zależności od naszych potrzeb, umiejętności i możliwości czasowo-budżetowych. Przede wszystkim mamy dwie podstawowe opcje - robimy badanie sami lub zlecamy badanie firmie, która się w tym specjalizuje. Jest też droga pośrednia, czyli po części zdajemy się na specjalistów, a resztę robimy sami. Na przykład w kwestii projektu ankiety i zbierania wyników można zdać się na firmę zewnętrzną (platformę do badań online), która dostarczy nam surowych danych, których analizą zajmiemy się sami. Albo też inna sytuacja, gdzie zlecamy jedynie rozesłanie i zebranie danych od respondentów, wykorzystując w tym celu panel wybranej przez nas firmy. Im więcej pracy wykonamy sami, tym więcej możemy zaoszczędzić. Reasumując: jeśli nie musimy zbytnio martwić się budżetem, naturalne będzie zlecenie wykonania badania firmie badawczej. Jeśli natomiast niskie koszty badania mają duże znaczenie, można pokusić się o samodzielne utworzenie ankiety, zwłaszcza jeśli mamy podstawy sądzić, że posiadamy odpowiednią wiedzę i takie badanie uda się nam przeprowadzić skutecznie.
Wydawać by się mogło, że tworzenie ankiety nie powinno być czynnością wybitnie trudną, zwłaszcza jeśli dysponujemy odpowiednim do tego celu oprogramowaniem (platforma), oraz gdy wiemy o co pytać naszych potencjalnych respondentów. Istnieje jednak wiele czynników, które należy brać pod uwagę przy projektowaniu ankiety, aby nasze badanie dało wiarygodne wyniki oraz było przyjazne dla respondenta i charakteryzowało się satysfakcjonującą wartością response rate. Odpowiednia konstrukcja ankiety jest solidnym fundamentem całego badania ankietowego. Lepiej nie lekceważyć tego etapu prowadzonego przez nas badania, może się bowiem okazać, iż w dalszym etapie zostaniemy zlekceważeni przez respondentów i nasz cały wysiłek legnie w gruzach.
Dlatego dobrze jest znać dobre praktyki tworzenia formularzy oraz warto słuchać porad doświadczonych badaczy. Znakomitym źródłem informacji na temat różnych aspektów badań ankietowych online jest raport serwisu media2.pl. Platforma Ankieter.pl oferuje bazę wiedzy, gdzie znajdziemy słownik pojęć używanych w badaniach ankietowych, punkty istotne przy tworzeniu ankiety, wskazówki do konstruowania kwestionariusza oraz najczęstsze błędy pojawiające się przy konstruowaniu kwestionariusza. Na stronie internetowej ResearchOnline.pl znajduje się słownik pojęć występujących między innymi w badaniach ankietowych. W artykułach udostępnionych przez twórców portalu odnajdziemy takie zagadnienia, jak: planowanie badań, budowa kwestionariusza ankiety oraz analiza danych i metody badawcze. Zaglądnij do blogu serwisu Ankieta+, aby poczytać co nieco o metodologii badań. Na koniec odnośnik do artykułu "Kwestionariusze online - porady zebrane". Warto poczytać. Artykuł zredagowany w trzech częściach przez Zbigniewa Nowickiego, traktuje o projektowaniu kształtu i treści badania (konstruowanie i ergonomia formularzy online) oraz projektowaniu poszczególnych pytań formularza.
Raport Media2.pl - Badania Internetu
Raport Media2.pl o badaniach przeprowadzanych przez Internet to obszerna publikacja, której współautorami są najlepsi badacze i znawcy rynku badawczego w Polsce, m.in. TNS OBOP, Gemius czy PBI.
"(...)W raporcie znalazły się podstawowe informacje na temat rynku badawczego w Polsce, jak również opisy najpopularniejszych metod badawczych, a także pułapek związanych z badaniami online. Wszystkie materiały zamieszczone w raporcie są autorstwa najlepszych specjalistów z dziedziny badań.(...)"
Publikacja ta jest znakomitym źródłem wiedzy na temat badań w Internecie. Specjaliści z branży dzielą się swoją wiedzą i cennymi uwagami na wiele interesujących tematów. Tutaj można się dowiedzieć wielu podstawowych informacji na temat ankietowych badań online - jakie są zalety i wady, czym kierować się i na co zwracać uwagę przy podejmowaniu decyzji o wykonaniu badania w Internecie, jakie są możliwości i jakie opcje mamy do wyboru, jaka jest specyfika respondenta internetowego oraz wiele innych informacji.
Raport Interaktywnie.com: Badania w internecie "(...) raport, w którym autorzy i zaproszeni eksperci wypowiadają się na temat kondycji badań internetowych w Polsce. Składa się z kilku części, które traktują o m.in. tym, jak internet wpłynął na profesjonalną branżę badawczą, jakie pojawiły się nowinki i narzędzia. Okraszone jest to rzeczowymi komentarzami ludzi zajmującymi się tym na co dzień.