FIKRINIZ, BIRÇOK ÇEŞITLI

şekilde satabileceğiniz bir değerdir. Kağıt üzerindeki anketler, telefon anketleri, karşılıklı görüşülerek belirli bir konu hakkındaki fikirlerin sunulabileceği odaklanmış gruplar mevcuttur. Ayrıca, çok kolay fikir belirtme imkanını sağlayan internet anketleri de vardır.


ÜCRET KARŞILIĞI İNTERNET ANKETLERI - BILGILER

Yeni ürün ve hizmetler ile ilgili fikirlerinizi paylaşmakla ilgileniyorsanız ücret karşılığı internet anketleri, boş zamanınızda kendi evinizin huzurunda elde edebileceğiniz cazip bir ek gelir kaynağınız olabilir.

Belki ev işini doğrudan anketlerle bağlayacağınız zaman geldi, çünkü ücret karşılığı internet anketlerinin doldurulması dürüst ve yasal bir şekilde para kazanmanın yoludur. Araştırma ajansları, müşterilerinin siparişi üzerine sayısız araştırma yapıp birçok soruya yanıt bulmak zorundalar. İşte bu soruları siz yanıtlayabilir, karşılığında da ücret alabilirsiniz. Yanıtlarınız sayesinde araştırma ajansları, şirketler tarafından birçok ürün ve hizmet ile ilgili olarak doğru pazarlama kararlarının verilmesine yardım edebilirler. Birçok şirket, ürünlerinin nasıl şekillendirileceği konusunda bilgi sahibi olmak için fikrinizi bekler. Bir şirket, tüketicilerin mevcut zevkleri ve tercihleri ile ilgili ipucu aradığı zaman belirli ürünün kitlesi olan insan grubunun tüketici alışkanlıklarının incelenmesiyle uğraşan diğer şirkete başvurur. Bunun gibi durumlarda ise ücret karşılığı internet anketleri uygulanır.

Genel olarak anketler oldukça enteresandır. Örneğin; yeni sinema filmine dair tanıtım filmi hakkında yorum yapmanız istenebilir, fındık ezmesini sevip sevmediğiniz, en sık hangi restolanlara gittiğiniz, hangi mangal kullandığınız, ne gibi ilaçları satın aldığınız veya geçen akşamki akşam yemeğinde ne yediğiniz sorulabilir.

Hem yeni ürünleri, bunlar piyasaya sürülmeden önce inceleyebilme, belirli ürün ile ilgili olarak ne gibi iyileştirmelerin yapılabileceği konusunda fikrinizi sunabilme fırsatınız olacak, hem de karşılığında ücretinizi alacaksınız. Kısaca sistem bu şekilde çalışır ve takdir edersiniz ki gayet cazip görünüyor. Ücret karşılığı anketlerin doldurulması gittikçe daha popüler aktivite olmaya başladı. Peki, neden öyle oluyor? Çünkü bu aktivite insanlara hem fikirlerini paylaşabilme hem de aynı zamanda ek geliri elde edebilme imkanını sağlar. Pazar araştırması sektöründe çalışanlar; anket katılımcılarının anketi doldurmak veya diğer formlardaki pazar araştırmasına katılmak istediklerini dile getirerek sadece kazancını düşünerek hareket ettiklerinden dolayı sık sık şikayetçi olurlar. Bu da dert edilmemeli, çünkü araştırma piyasasının hala online anket katılımcılarının ciddi eksikliğine maruz kaldığı, araştırma amaçları için Avrupa ülkelerinin çoğunda internet ağı kullanımının ise hala Amerikan Birleşik Devletleri’dekine nazaran çok daha düşük olduğu bir gerçektir.

Pazarlama araştırması piyasası dinamik bir şekilde gelişmekte, yeni teknolojilere yapılan yatırımlar ise kaçınılmazdır. Bu durumdan anket katılımcıları da istifade edeceklerdir. İnternet popülaritesi arttıkça internet anketlerinin popülaritesi de artar. Kendi eviniz huzurunda para kazanmak ise daha önce hiç olmadığı kadar kolaylaşıyor.

Ayrıca internet anketleri; hem anket katılımcıları hem de araştırma şirketleri için kullanışlı oldukları için gittikçe popüler oluyorlar. Ücret karşılığı anketleri teklif eden panellere üyelik kaydını yapan insan sayısı günbegün artar, çünkü anketlerin doldurulması kolay ve keyiflidir, alacağınız ücret ise motive edicidir (gerçi de, bazen değerli zamanımız için komik tutarlar teklif edilebiliyor, halbuki özgür insanlarız ve her teklifi kabul etmek zorunda değiliz, değil mi?). Bu iş, öğrenciler, evde çocuklara bakan ebeveynler, emekliler ve ekstra para kazanmak istiyen bütün diğer kişiler için idealdir. Nerede kaldığınız, kim olduğunuz, hangı ortamda yaşadığınız hiç önemli değil. Tüketiciyseniz, fikriniz değerlidir ve onu ücret karşılığı anketler vasıtasıyla belirtebilirsiniz. Unutmayın: fikriniz değerlidir!

ANKETLERI NEREDE BULABILIRSINIZ

Elbette „İnternet Panelleri” bölümümüzde.
Gerçi de burada tam olarak anketleri değil, fakat zengin bir internet araştırma paneli koleksiyonunu bulacaksınız. Üyelik kaydınızı yapar yapmaz anketler sizi bulur ;) Burada ayrıca; anket doldurma işine biraz boş zamanınızı harcarsanız bu işten ne gibi fiili kazançları elde edebileceğiniz, yani bir anketten ne kadar kazanabileceğiniz ve başka hangi cazibeleri sizi beklediği konusunda bilgi alabilirsiniz.

  

ÖNERDIĞIMIZ PANEL

TGM Panel Turkey’e bedava kaydedin ve her tamamlanmış anket için nakit kazanın.

ÖNEMLI BILGILER

Yeni (internet) anket katılımcılarının yaptıkları en büyük hata yetersiz bilgiye sahip olmaktır. İnternet panellerinin kullanılması ve ücret karşılığı anketlerin efektif bir şekilde doldurulması konusunda bilgi sahibi olmamak, bütün imkanlardan yararlanamamak demektir.

Ancak siz bu sıkıntıyı yaşamayacaksınız, çunku internet anketleri doldurma işinden maksimum zevk ve kazanç elde edebilmek için ne yapılması gerektiğini biz size göstereceğiz. Aşağıda, internet panellerinin sunduğu imkanlardan tam olarak istifade etmenize yardımcı olacak birçok ipucu bulabilirsiniz. Lütfen söz konusu bilgileri dikkatli bir şekilde okuyun, çünkü sizin potansiyel kazançlarınız için önemlidir.

İpucular – anket araştırmalarına nasıl iştirak edilir (ücret karşılığı internet anketlerinin doldurulması)
Bu sayede ücret karşılığı anketlere katılma ihtimaliniz artar. Daha fazla anket daha fazla para kazanma fırsatı demektir. Anket katılımcıları genellikle bir veya iki araştırma ajansına üyelik kaydını yapmakla kendilerini sınırlıyorlar. Halbuki gerçek şu ki kimsenin kendisini sınırlaması için herhangi bir neden yoktur. Ayrıca panelin ana dilinde değil, örneğin sadece İngilizce olarak hazırlanmış olması nedeniyle hayal kırıklığına uğramayın. İnsanların, anket alma ihtimalleri düşük olduğunu düşünerek böyle panellerden şüpheleyip üyelik kaydı yapmaktan çekinmesi gayet sıkça rastlanan bir durumdur. Elbette size davetiyeyi hiç bir zaman göndermeyecek olan bir panele denk gelebilir. Ancak genel olarak bu çeşit paneller dünya çapında araştırma yaparlar ve genelde gönderdikleri anketler karşılığında, „lokal” paneller tarafından gönderilenlere nazaran daha yüksek ücretler elde edilebilir.
Bazı insanlar, yalnızca araştırma ajansı sistesindeki kayıt formunu doldurmalarının, panelin katılımcısı olabilmeleri için yeterli olacağını düşünüyorlar. Ne yazık ki öyle değildir. Birçok araştırma ajansı, e-posta adreslerinin, kayıt formunun doldurulması akabinde gönderilen e-posta mesajında bulunan özel bir linki tıklayarak teyit etmelerini üye adaylarından talep eder. Söz konusu linke tıklanması sonucunda kayıt işlemi başarılı bir şekilde tamamlanır. Bunu unutmayın, çünkü birçok anket katılımcısı unutur, söz konusu işlem ise çok önemlidir.
Ücret karşılığı anketler için davetiyeler e-posta mesajları aracılığıyla gönderilir. E-posta kutunuzu kontrol etmezseniz, ücret karşılığı anketlere katılabilme imkanınız olmayacak, böylece ücretinizi alamayacaksınız. E-posta kutunuzu haftada en az 2 defa kontrol etmeniz tavsiye edilir. Tabi her gün kontrol etmeniz en avantajlıdır. Sadece bu durumda hiç bir davetiyenin gözünüzden kaçmadığından veya davetiye geçerliliğinin sona ermediğinden emin olabileceksiniz.
Araştırma ajanslarının, size uygun olan anketi gönderebilmek için sizinle ilgili bazı bilgileri elde etmeleri gerekir. Bu nedenle birçok panelde „profil” anketlerinin anket katılımcıları tarafından doldurulması istenebilir. Bunların genelde ücret karşılığı anketler olmamasına rağmen doldurmanız daha yüksek ücretler karşılığı anketleri teslim alma ihtimalinizi arttırır ve bu işi benimsediğinizi kanıtlar. Profiliniz çok önemli bir elemandır. Ayrıca şunu bilmelisiniz ki „başarılı” veya „başarısız” profil diye bir şey yoktur. Herkesin profili farklı olabilir, çünkü hepimiz farklıyız. Bekar ya da evli olmanız, tam zamanlı olarak çalıştığınız ya da evde çocuklara baktığınız, araba kullandığınız ya da bisiklete bindiğiniz, mastır derecesine sahip olduğunuz veya ilk okulunuzu tamamlayamadığınız hiç önemli değildir. Zira fikriniz, kim olduğunuza bakılmaksızın, araştırma ajansları ve müşterileri için çok değerlidir.
Size göre profiliniz fazla değişmemiş olsa da gene de profilinizi güncelleyin. Ücret karşılığında anketleri gönderen şirketler, profilin güncel olması ile ilgili olarak bazı taleplere sahip olurlar ve ücret karşılığı anketin gönderileceği uygun bir kişi olduğunuzdan emin olmak isterler.
Anketlerin doldurulması sayesinde sadece para kazanma fırsatınız değil, panelin aktif üyesi olma fırsatınız olacak. Aktif olmayan anket katılımcıları sık sık panelin veri tabanından silinir, dolayısıyla çok fazla anketi gözardı etmeyin.
Söz konusu bilgiler sadece ücretlerinizin gönderilmesi için gereklidir. Gerçek olmayan irtibat bilgilerinizi sunmanız halinde herhangi ücreti alacağınızı beklemeyin.
Yeni e-posta kutunuzdaki bütün istenmeyen elektronik posta filtrelerini etkisiz hale getirin. Anket davetiyelerinin istenmeyen elektronik posta olarak algılanıp silinmesi sıkça rastlanan bir durumdur. Hal böyle iken ankete katılabilme fırsatınız olmayacak. Seçtiğiniz e-posta adresinizi değiştirmemeye gayret edin ve e-posta adresinizi kaybetmekten iyi koruyun. Bu sayede birçok problem ile gereksiz stres yaşamaktan kurtulursunuz. E-posta adresiniz üzerindeki kontrolünüz hatırlamanız gereken önemli hususlardan biridir.
Arkadaşlarınızı davet ettikçe potansiyel kazancınızı arttırıyorsunuz. Birçok internet paneli kendi partner programa sahiptir. Bu programa üye olun, arkadaşklarınıza davetiyeleri gönderin ve ek geliri elde edin. Arkadaşlarınız sizin için çalışmaya başlarlar.
Üyelik kaydınızı yaparken eksiksiz ve gerçek demografik bilgileri girin. 35 yaşındaki erkekseniz, 24 yaşındaki kadınmışsınız gibi bilgi vermeyin. İnternet panelleri bunun gibi yanlış bilgileri bulabilen filtreleri kullanırlar. Anketlerdeki sorulara dürüst ve düşünülmüş yanıtlar, pazar araştırması prosesinin bütünlüğü için çok önemlidir. Araştırma ajansları ile müşterilerinin; sadece sizin gibi kullanıcıların hayatlarını değil, başka insanların hayatlarını etkileyecek doğru kararları alabilmeleri için gerçek verilere ihtiyaçları vardır.
Anketin, belirli konu ile ilgili fikrinizi belirtmeniz için boş metin penceresini içermesi halinde mümkün olduğunca en fazla bilgi verin. Bu sayede çok değerli anket katılımcısı imajınız oluşur, bu da büyük ihtimalle ileride daha fazla sayıda yeni davetiyeleri almanıza yardımcı olur.
...puan, kupon veya hediye çekilişine katılma hakkını alacağınız anketi aldığınız zaman bu anketi doldurun. Bu sayede ciddi anket katılımcısı imajınız oluşur, ücret karşılığı anketleri alma ihtimaliniz yükselir.
...panel listesine erişebilme imkanınızı üyelik ücretini ödemenize bağlayarak teklif eden sitelerdir. Ücret karşılığı anketleri doldurabilmek amacıyla herhangi birine ödeme yapmanız sebepsizdir. Üyelik ücretinin ödenmesini talep eden şirketlerden birçoğu düpedüz kazıkçıdır.
...ilk anketleri panele üye olduktan birkaç gün, hatta birkaç saat sonra aldığını iddia eder. Ancak şunu unutmamalısınız ki birçok şirket ayda sadece birkaç anketi gönderir. Dolayısıyla fazla sayıda anketi almaya başlayıncaya kadar genelde birkaç hafta geçecektir.
...uzmanlık gerektiren anketler için uygun anket katılımcısı olabilirsiniz. Sağlık sektörü çalışanlarına, teknologlara ve en üst düzey uzmanlar ile müdürlere öncelik tanıyan paneller vardır. Eğer bu tip meslek kategorilerinden birine uyarsanız size benzer uzmanları arayan panele mutlaka üye olun. Bu tarz uzmanlık gerektiren anketler karşılığında ödenen ücretler daha yüksek, çünkü uzman sayısı oldukça azdır.
Bazı araştırma ajansları, ödemeleri kolaylaştırıp hızlandırmak amacıyla ücretlerinizi PayPal vasıtasıyla ödeyeceklerdir.

FIRSATLAR VE İLAVE TEKLIFLER

ySense
PrizeRebel
DollarClix
Helion Research
GetPaidTo